Ubytování v Bulharsku

Na bulharském pobřeží se dá pokoj v soukromí sehnat kolem 3 českých stovek na noc. Pokoj se v městečkách nejlépe shání v soukromých agenturách, které se jmenují kvartirno bjuro. Na delší pobyty vycházejí nejlépe české cestovky.

Standard bulharského ubytování - Hledání na místě na jednu noc - Hledání ubytování z Čech - Přes českou cestovku - Soukromé ubytování přes Airbnb - Autokemping - Horské chaty, chiže - Kláštery - Kde hledat dopravu a ubytování

Ubytování v Bulharsku se dá sehnat několika způsoby:

  • na místě přes ubytovací kancelář
  • na místě v soukromí
  • na místě přes taxikáře
  • přes bulharskou ubytovací kancelář pár dnů předem
  • po internetu a po telefonu z Čech
  • přes systém Airbnb
  • přes systém Booking.com
  • přes českou cestovku nebo agenturu na celý pobyt i s dopravou
  • s autem v kempu

Kromě toho se dá spát v kempech. Já jsem většinou spal v lese a na útesech, je to zdaleka nejzábavnější, ale taky největší psycho. Příště pojedu s cestovkou, vyjde to bez starostí a ani ne tak draho.

ubytovani balcik privat 2827ubytovani obzor balkon 2948ubytovani obzor privat 2947
Interiér mého privatu v Balčiku, pohled na Obzor z balkónu, malý pokojík v Obzoru.

Standard bulharského ubytování

Je to Evropa. Až na několik málo rozdílů:

  • v žádném privatu ani horším hotelu, kde jsem byl, jsem neviděl nic jako vanu nebo sprchový kout. Prostě jenom sprcha a díra v podlaze. Pár dnů se to dá přežít.
  • použitý papír se nehází do záchoda, ale do přistaveného koše. Je to totéž, co v Řecku.
  • pokrývky se nepovlékají. Pod deku se prostě dává druhé prostěradlo.
  • někde něco nefunguje. Tu zásuvka, tu zatahování záclon.
  • klimatizace je pouze v novostavbách. Při ubytování v soukromí budete rádi za ledničku.

Já jsem si hodně oblíbil ubytování v soukromí. V Bulharsku je možná nejlacinější v Evropě. Občas bylo s televizí, občas s balkónem, jednou s výbornou anglickou knihovnou.

Hledání ubytování na místě na jednu noc

Oblíbená zábava pro baťůžkáře. V brožurách lákajících turisty do Bulharska se píše, že v létě se naslepo v Bulharsku nedá sehnat moc ubytování. Není to pravda, vždycky to jde. Záleží na tom, kolik máte času a peněz:

  • Kdo má hodně času (třeba půl dne), může se po ubytování přeptat místních, odmítat a smlouvat. Nakonec sežene hodně lacině a dobře. Větší šance je v normálních městech, ne v hotelových zónách typu Zlaté písky.
  • Kdo má středně času (v podvečer), zajde si do kvartirna bjura. Dostane průměr za průměrnou cenu, v sezóně i za vyšší.
  • Kdo nemá žádný čas (padla noc), nechá si ubytování doporučit od taxikářů. Taxikáři mají zájem odvézt cestovatele do dražšího hotelu, protože dostávají provizi, ale je to rychlé a jednoduché.

Ceny

Hledání ubytování na poslední chvíli je tržní sektor, v němž nejvíc poskakují ceny. Pokud vás tlačí čas a počasí, jste v nevýhodě a dostanete se na ceny nad 300 Kč na osobu a noc. Naopak když smlouváte tvrdě a máte nějakou alternativu, můžete cenu usmlouvat třeba i pod 100 Kč na osobu na noc. Provozovatelé ubytování v soukromí jsou pružní a je pro ně lepší obsadit pokoj aspoň někým, než ho mít prázdný.

  • Čím víc nocí zůstanete, tím lepší cenu vyjednáte.
  • Osamělý cestovatel má ubytování skoro dvakrát dražší.
  • Jste-li tři, je to ještě pohoda, do většiny privatů se tři lidi v pohodě vejdou.

Naopak velmi špatně se smlouvá s v hotelech. Tam mají prostě pevnou cenu a basta; jednáte jenom s recepční, které je všechno jedno. Hotely bývají v Bulharsku dražší než ubytování v soukromí. Začínají tak na 300 Kč za osobu a noc, ale spíš se to točí kolem 500 Kč za osobu a noc.

ubytovani kranevo bjuro 2873
Kvartirno bjuro v Kranevuubytovani obzor bjuro lot tour 2969
Kvartirno bjuro v Obzorujazyk achtopol svobodni kvartiry 3539
Cedulka upozorňující na volné pokoje

Kvartirno bjuro

Kvartirno bjuro (квартирно бюро) jsou jakési místní ubytovací kanceláře. Naučil jsem se je docela dost využívat, protože mě málokdy zklamaly. Je to obvykle malá provozovna s jednou nebo dvěma pracovnicemi. Stačí tam přijít a nějak jim vysvětlit, že potřebujete ubytování. Obvykle hovoří dobře rusky a lámaně anglicky (výjimečně naopak). Znají provozovatele soukromých ubytování v okolí a někoho zavolají telefonem. Ubytovatel přijde a domluvíte si cenu, která je pro vás akceptovatelná. Pak vás odvede (nebo odveze) domů.

Kvartirno bjuro se dá použít i pro rezervaci ubytování v jiném městě. Sice si vezmou nějakou provizi, tu ale v podstatě dostávají vždycky, zřídka je to víc než 10 %. Řeknou vám, kde vás bude večer kdo čekat, takže je to všechno hodně v pohodě. Komunikují zásadně telefonem, emaily k nim ještě moc nedorazily. Takto jsem například neměl nejmenší problém zarezervovat si ubytování v Pomorie z Obzoru.

Místní cestovky

Podobně můžete zkusit využít místní cestovní kanceláře, které ovšem najdete spíše ve větších městech. Není problém třeba vlézt v Sofii do cestovky a nechat si zarezervovat na pozítří nějaké ubytování třeba ve Varně. Hloupé ale je, že to jsou spíše dražší typy ubytování.

Zkoušel jsem třeba agenturu Odysseia In v Sofii, ale bylo zřejmé, že ta se specializuje na kompletní cestování. Rezervovat ubytování sice umějí, ale je to tak o stovku dražší, než se pak dá najít individuálně.

ubytovani kranevo poutac 2874
Velký poutač Accomodation nabízel dvojnásobně předražený pokoj

Svobodni kvartyry, accomodation

Upoutávky a plakáty upozorňující na volné pokoje na mě velký dojem neudělaly. Párkrát jsem se zkusil na ubytování poptat, ale buďto měli plno (sic!), nebo bylo ubytování předražené či jinak nevýhodné. Asi není blbý nápad si těchto cedulek všímat, ale nic moc si od nich neslibujte.

Hledání ubytování z Čech

Jde to dost blbě. Sice se přes Google občas nějaké to ubytování najít dá, ale musí se tam zatelefonovat, protože maily nejsou v Bulharsku moc používané.

Budete-li do Bulharska telefonovat, počítejte s tím, že jen zřídka na druhém konci drátu zastihnete někoho, kdo by uměl víc jazyků než jen bulharštinu. V polovině případů se chytí na ruštinu a asi ve třetině případů budete úspěšní s angličtinou a němčinou. Najdete-li bulharské telefonní číslo, odmyslete si z něj úvodní nulu a nahraďte ji bulharským mezinárodním předčíslím +359.

Pro hledání na internetu je dobré vědět, že mezinárodní TLD bulharska je .bg. Je dobré umět azbuku, pokud možno i psát (na to je potřeba nainstalovat si ruskou nebo bulharskou klávesnici, ve Windows se to dělá v jazykovém nastavení). Toto jsou nejčastější slovíčka, která můžete použít pro hledání na internetu:

česky bulharsky cyrilicí výslovnost
volné pokoje свободни квартири svobodny kvartyry
hotel хотел chotel
pokoj стая staja
lůžko легло leglo
koupelna баня baňa
sprcha душ duš
hostinec гостиница gostynyca
apartmány апартаменти apartmenty
parkování паркинг parking
lednička хладилник chladylnyk
klimatizace климатик klikatyk
bazén басейн basejn

Jak vidíte, je to trochu podobné ruštině.

Nemovitosti

Obzvlášť velký problém může představovat zaspamování českého i bulharského webu nabídkami prodeje nemovitostí na bulharském pobřeží. Když už mimochodem píšu o nemovitostech, tak ty nejlepší šance jsou pryč. Kdo si před deseti lety koupil dům na bulharském pobřeží, tak je dneska vysmátej. Jenomže ceny strašně stouply a už v podstatě výhodné moc nejsou, leda když budete hodně hledat. Následkem tohoto vzrůstu cen se začalo v některých oblastech masivně stavět. Dnes se nabízejí převážně novostavby nebo ještě nepostavené domy v rámci developerských projektů.

Přes českou cestovku

ubytovani primorsko fakultativni vylety 3299ubytovani primorsko oznameni alexandria 3298
Výhodou českých cestovek mohou být fakultativní výlety. Na fotkách jsou nabídky výletů s CK Alexandria.

Není to tak zlé, jak by se mohlo zdát. Když si chci užít klidnou dovolenou s kamarády, tak jezdím s cestovkami. Nevychází to ani tak draho. Na dobrodružné cesty s batohem po krajině se ovšem české cestovky nehodí. Věřím, že každý máte svůj oblíbený způsob, jak prohledávat nabídku českých cestovek a jak vychytávat nejžhavější last minutky, takže v tomhle ohledu vám mozek vymývat nehodlám.

Počítejte s tím, že do Bulharska jezdí s českými cestovkami spíše chudší a střední třída. Nechci psát, že jsme my Češi nějaké socky, ale rozdíl v kvalitě ubytování, které v Bulharsku objednávají české cestovky a třeba německé cestovky, je patrný. Znám pár lidí, kteří do Bulharska létají z Drážďan nebo Mnichova s německými cestovkami, protože požadují vyšší standard. Je ale fakt, že co jsem koukal na nabídku českých cestovek, tak se ceny drží opravdu hodně nízko, takže není kde brát.

České cestovky, ačkoli je v podstatě doporučuji, mají někdy problém splnit přesně to, co jste jako klienti zaplatili. Cestovní smlouva je sice obvykle napsána tak, že si nemůžete de jure stěžovat, ale pokud nebudete spokojeni, doporučuju stěžovat si de facto. Jestliže pokoj neodpovídá vašim představám, stěžujte si co nejdříve své delegátce. Buďte konstruktivní, ale nekompromisní. Nakonec vyměkne. Víceméně to odpovídá tomu, co už jsem napsal o příjezdu do hotelu v Tunisku. V Bulharsku to není tak strašné, protože tady v sobě mají lidé zakódovanou jakousi spravedlnost ve smyslu, že co si kdo zaplatil, to má dostat. (To jinde ve středomoří nezažijete. Řekové, Turci a Arabové naopak čím víc zákazníky podvádějí, tím jsou váženější a větší machři. Bulhaři jsou jiní, hodnější.)

Proč je to přes cestovky výhodné

Všichni poskytovatelé ubytování nebo restaurací, se kterými jsem v Bulharsku mluvil, mi potvrdili, že pro ně nemá moc význam soustředit se na individuální turistiku. To, co je zajímá, jsou organizované výpravy mnoha lidí, kteří utratí hodně peněz. S individuální turistikou je spousta práce, jenom o trochu méně než s celým zájezdem. Tato úspora nákladů je důvod, proč je výhodné kupovat ubytování přes cestovky.

Soukromé ubytování přes Airbnb

Airbnb je systém, do kterého majitelé volných bytů, apartmánů, nebo i jednotlivých pokojů zadávají nabídky ubytování. V Bulharsku se to už docela začíná používat, i když nabídka kolem pobřeží zatím není úplně perfektní (psáno 2013 - v roce 2017 výrazně lepší). Když na Airbnb přejdete a dáte hledat Bulharsko, případně přesněji nějaké jméno pobřežního městečka, mělo by vám to najít nabídky ubytování. Pak stačí formulářem projevit zájem a majitel objektu se vám ozve.

Pro objednání takového ubytování je nutné mít platební kartu fungující na internetu. Po objednání se z karty strhne příslušná částka. Pronajímatel platbu dostane až druhý den poté, co se skutečně ubytujete. Je tedy celkem slušná jistota, že se bude snažit, aby všechno bylo v pořádku.

Autokemping

Já jsem v Bulharsku autem nebyl, takže jenom co jsem se tak různě dočetl a doslechl:

  • kempování na černo se teoreticky pokutuje. V praxi není problém kempovat na divoko jednu noc někde ve vnitrozemí, ovšem vně rezervací.
  • u moře se dá kempovat pouze ve vyhrazených kempech. Obvykle si účtují poplatky za osobu, stan a auto. Výše poplatků se velmi různí, ale zřídka vás jedna noc s rodinou vyjde na víc jak dvě české stovky. Spíš na stovku. Někde dokonce prý poplatky ani nevybírají. Průměrná cena na dva lidi a stan je tak 10 až 15 leva za noc.
  • Dražší kempy bývají čistší.
  • Mnohem více pobřežních kempů jsem viděl jižně od Burgasu, na sever toho je málo.

Horské chaty, chiže

Na horách Rila, Pirin a Staré planině jsou turistické chyže. Něco jako horské boudy. Většina chat nabízí skromné ubytování v patře nebo v chatkách. Cena je pravděpodobně vždy 10 Lv za osobu a noc. Spal jsem takhle na Ambarici, na Vichrenu a mohlo by se tak spát leckde (ptal jsem se na Vitoše a na Dobrile a prý v pohodě) a mohu vřele doporučit.

Kláštery

Specifickým bulharským ubytováním je nocování v klášteře. Skoro všechny kláštery, ve kterých jsem byl, nabízely nocleh v nějaké staré cele. Ceny velmi rozumné, od 10 do 20 Lv za osobu a noc. To je vůbec to nejlevnější ubytování, co se dá v Bulharsku sehnat (snad s výjimkou horských chat a Couchsurfingu). Ceny za noc a za osobu, které si pamatuji:

  • Rilský klášter 20 Lv v areálu nebo 10 Lv v hostelu za klášterem
  • Bačkovský klášter 20 Lv, ale šlo to těžko najít
  • Sokolský klášter 15 Lv
  • Zelenikovský klášter 10 Lv
  • Trojanský klášter 25 Lv, nic moc
  • Drjanovský klášter 15 Lv, hezké

Určitě se nedá ubytovat v klášterech u moře (Konstantin a Helena, Aladža, Pomorie).

Jediné, na co je třeba myslet, je to, že se klášter na noc zavírá. Většinou v 10 nebo v 9 večer.

Kde hledat dopravu a ubytování

Recenze hotelů v Bulharsku.

Zájezdy do Bulharska v nabídkách všech cestovek na Invia.cz.

Komentáře k této stránce - ubytování v Bulharsku na diskusním webu najih.cz

Předchozí stránka: Jídlo a pití Další stránka: Peníze

 

 

 

Bulharsko > Ubytování v Bulharsku

 

ubytovani

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.