Nejsevernější významné přímořské bulharské letovisko. Balčik je velmi hezké letovisko nad širokým zálivem. Budovy jsou nad mořem v kopcích a seskupují se kolem tří nad sebou umístěných náměstíček propojených hlavní vertikální ulicí. Samotné město i jeho okolí je velmi malebné kvůli vápencovým skalám a skalním útvarům nad městem. Balčik je oproti nedaleké Albeně a Zlatým pískům lacinější místo, protože je tu hodně domorodců. Jde o normální bulharské městečko, nikoli o turistický koncentrák, ale i tak je zde všechno přizpůsobeno turistickému ruchu.
V diskusi se objevily názory, že Balčik moc neznám a popisuj ho příliš přísně a chybně. Je to možné, ale pokud ano, nemyslím to zle.
Prodejna potravin otevřena do půlnoci. Všechny restaurace kromě jedné jsou u moře. Určitě ochutnejte famózní rybí polévku v restauraci Stará loďka. Za nejlepší restauraci se považuje Lotos, kde mají dobré ryby a saláty (i když rybí polévku tam tak dobrou nemají). Ceny jídla v restauracích jsou podobné cenám v lacinějších letoviscích. Pitnou vodu lze nabrat na horním náměstíčku, kde vytéká pramen u dvou velkých bílých topolů. Nedaleká prodejna potravin funguje jako večerka, má otevřena do půlnoci.
Většina ubytování v Balčiku je na stráni v rodinných domech
Ubytování v Balčiku se na blind shání hodně těžko. Jsou tu dvě kvartirna bjura, přičemž agentura Zora je naprosto k ničemu. Šikovnější jsou v agentuře Čajka na hlavním velkém parkovišti . V sezóně dosahuje cena za ubytování v soukromém domě asi 500 českých korun za jeden pokoj na jednu noc (2007). Protože se v Balčiku málo staví (pouze jeden větší hotel, což je oproti zbytku bulharského pobřeží hodně málo), očekávám, že ceny v budoucnu spíše porostou. Do Balčiku jezdí hodně Němců. Česky se tu rozhodně nedomluvíte. Místní podnikatelé upřednostňují turistické zájezdy větších skupin před individuálními cestovateli.
Internetová místnost na hlavním parkovišti se také honosí tím, že shání ubytování, ale neumí to. Internet má laciný (1 Lv za hodinu, což je asi 14 korun), ale zavírá už kolem půl šesté odpoledne.
Pobřeží v Balčiku má kamenitý písek a dlouhá mola vybíhající do moře. Lidé se koupají na bočních stranách opuštěných starých přístavních mol a opalují na pruhu písku mezi mořem a botanickou zahradou. Za dlouhým molem je námořní přístav s velkými jeřáby. Za přístavem na východě je městská pláž, která má hodně kamenitý písek, ale je to stále lepší než koupání u mola. Neviděl jsem tu nikde sprchu, ale možná tu je (prý u vchodu do botanické zahrady).
Jílovcová homole typická pro Balčik
Historii má Balčik velmi dlouhou. Ve starověku se jmenoval Crunoi (prameny) a později Dionýsopolis -- v okolí se významně pěstovalo víno. Nakonec je jméno Balčik odvozeno od bláta, které zaplavilo starý přístav. Dnes ovšem v moři po nějakém bahně není ani stopa. Mezi světovými válkami patřil Balčik Rumunsku spolu s celou jižní Dobružou.
Balčik se cyrilicí píše Балчик.
Do Balčiku jezdí autobusy z Varny a Albeny, mikrobusy z Varny a mikrobusy do Albeny. Chcete-li se dostat do Kraneva, jde to taky mikrobusem (z Kraneva se musí mikrobus stopnout nahoře na silnici). Já jsem se do Balčiku dostal stopem ze Zlatých písků (zastavil mi majitel restaurace Lotos, moc příjemný člověk).
Hlavní náměstí Balčiku, kde stávají mikrobusy a končí autobusy. Domy na
stráních.
Okolí Balčiku je docela hezké. Zajímavá krátká procházka vede k sídlu královny Marie (rumunské královny), která si nechala u moře postavit barák s minaretem asi 2 km západně od města po pobřeží. Je to hodně navštěvovaná atrakce s botanickou zahradou, s vodopádem a s několika historizujícími stavbami. Samotný dům s minaretem, nazývaný místními "dvorec" mi přišel naprosto nezajímavý. Do areálu si musíte koupit dva lístky - jeden do botanické zahrady, druhý do dvorce, každý stojí 5 Lv (asi 70 korun jeden). Jsou to hodně mizerně investované prachy. Nad existencí dvojích biletů tu všichni (včetně místních) kroutí hlavou. Na spodní pokladně u moře si ale můžete koupit lístek jenom do toho královského baráku a pak si v pohodě prohlédnout i tu botanickou zahradu. Zahrada je postavena ve svahu a v dolních patrech dosti nezajímavá. Nahoře je to pestřejší. V oddělených územích se můžete podívat na kaktusy a na palmy. Nad horní pokladnou je turistická ulička obložená prodejci šmejdů a zmrzlináři.
Dvorec královny Marie. Atrakce pro turisty. V malém baráku s minaretem
kromě pár zajímavých skříní nic není.
Přestěhoval jsem fotky z botanické zahrady v Balčiku na samostatnou stránku.
Směrem na východ od Balčiku se dá kolem baheních lázní Tuzlata dojít do vesnice Kavarna (fakt se tak jmenuje), která začíná být také důležité letovisko, a zdatní cestovatelé dojdou až na mys Kaliakra s červenými skalami. Na mysu bývala kdysi v dávné minulosti pevnost, dnes tam vede jedna slabá silnička. Jdete-li po mysu dál a dál, mnohem dříve než dojdete na konec, v jednu chvíli hluboko pod sebou uvidíte moře na obou stranách. Kousek severně nad Kaliakrou je ještě menší letovisko Rusalka, kam prý jezdí hlavně Němci a Francouzi.
V Balčiku jsou recenzované tyto hotely: Holiday Beach, Lotos, Mořská hvězda, Penziony Balčik, Sea Star, pension Rumi. Zobrazit české recenze hotelů v Balčiku.
Vyhledat zájezdy s pobytem v Balčiku v nabídkách všech cestovek.
Komentáře k této stránce - Balčik na diskusním webu najih.cz
Jdu na sever: Kavarna, Rusalka, ale o těch
nepíšu
A už jdu na jih:
Albena, Kranevo,
Zlaté Písky,
Svatý Konstantin,
Varna
Bulharsko > Severní pobřeží Bulharska > Balčik
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.