Centrum - Pláže a prostředí - Ceny - Doprava - Mapa
Burgas je druhé největší město bulharského pobřeží (po Varně). Leží od Varny jižně, v hlubokém burgaském zálivu. Přes Burgas (konkrétně přes letiště) se do země dostává hodně turistů. Také individuální cestovatelé Burgasem projíždějí při své cestě dále na jih.
Centrum Burgasu je překvapivě atraktivní. Samotné město Burgas je celkem laciné a živé. Snadno najdete turisticky nejzajímavější oblast kolem starého města s živými bulváry, restauracemi a kavárnami. Tepnou města je bulvár Alexandrovska vedoucí z jižního autobusáku na sever. Prochází dvě velká náměstí.
Na jižním okraji centra Burgasu je dost kostelů a muzeí. Zajímavý je neobvyklý arménský kostel s typicky arménsky vykousanou stříškou. Bulhaři s Armény asi celkem sympatizují. Těsně vedle arménského kostela je památník s deskou připomínající arménskou genocidu kolem roku 1915. Bulharsko bylo po vyvražďování Arménů častým cílem arménských uprchlíků z Turecka. Čechy může v Burgasu zaujmout novodobý kostel Cyrila a Metoděje, ve kterém jsou tito dva bulharsko-moravští světci i namalovaní. Z muzeí je v průvodcích často chváleno Archeologické muzeum, ve kterém jsou překvapivě hlavní atrakcí akvária a terária s různými exotickými živočichy. Když jsem šel kolem, už měli zavřeno. Kousek dál jsem našel synagogu. V okolí mě uchvátily pletence twistových drátů na zdejších sloupech. Jak jsem později poznal z jednoho skrytého nápisu, je to místní LAN síť. V roce 2007, když jsem tu byl prvně, ještě neměli wifiny a tahali to drátama. V roce 2013 už jsou wifiny všude.
Burgas má rozvinutý chemický průmysl, takže předměstí jsou docela špinavá. Také moře je prý celkem znečištěné, ovšem za poslední desetiletí se budovaly čističky. V přístavu kotví ropné tankery a velké rybářské lodě. Ačkoli tedy burgaský záliv bývá relativně znečištěný, Bulhaři zde provozují spoustu vodních sportů, zejména windsurfing. Dalším překvapením je, že se znečištění nešíří po pobřeží a už na severní straně Pomorie a v Černomorci (natož v Sozopolu) je moře opět křišťálově čisté.
Východní břeh moře s velkým parkem mi přišel hodně atraktivní kvůli množství soch historických osobností, vzácných stromů a fontán. Park se jmenuje Mořské zahrady (morska gradina). Po schodech se z parku dá sejít k moři na městskou pláž. Pláž mi přišla relativně špinavá, na písku po odplutí vlny byly vidět černé šmouhy. Myslel jsem si, že to je ropa, ale v diskusi mě opravili, že to jsou kousky nějaké rudy a že možná mají léčivé účinky. Každopádně hodně lidí se tu koupá. Po dlouhém přístavním molu se dá vyjít do moře a pozorovat rybáře, tankery a velké vlny. Park se táhne podél celého východního pobřeží Burgasu.
Podle toho, co mi napsala Eva Sokolová, bývá v Burgasu moře velmi čisté. Pobyt na plážích je prý jako v pohádce. Na pláži jsou sprchy a příjemné restaurace.
Zajímavým zpestřením pobytu u moře může být koupání v Atanosovském jezeře, což je slaná laguna severně od města. Je poněkud slanější než mořská voda, takže to v něm při koupání hodně nadnáší. Pro návštěvníky je za vstupné 5 Leva (2023) otevřeno zázemí s občerstvením a sprchami.
Pokud jde o ceny potravin a zboží, je Burgas velmi levný, asi tak jako u nás ve středně velkých městech. Ale ubytování je dost drahé a obsazené. Sice jsem ubytování nesháněl opravdu (pouze jsem to testoval), ale moje pokusy najít třebas i jen kvartirno bjuro nebo ubytování v soukromí za smysluplné ceny byly bezvýsledné. Ale není moc důvodů proč v Burgasu bydlet. Nejbližší kemp je až 14 km po jižní silnici dole u moře (Kraimorie). Leží v lese mezi silnicí a mořem, celkem mi přišel v pohodě. Kraimorie už je hodně blízko Černomorce.
Burgas je celkem velká aglomerace a zabloudit mezi předměstími a sídlišti není nic příjemného. Můžete zde ale poznat jinou tvář Bulharska. Obrovská jezera znečištěné vody, chemické továrny a velká sídliště leckomu připomenou severní Čechy. Jižně od Burgasu oddělují úzké šíje od moře Burgaské jezero.
Mapa Burgasu, vyfocená ze stojanu, je na fotce vpravo. V lepším rozlišení tuto mapu Burgasu najdete mezi Bulharskými mapami.
V roce 2015 se na autobusovém nádraží Avtogara Jug stavělo. Postavili novou krásnou moderní halu s čekárnou.
Nová hala autobusového nádraží v Burgasu
Dopravní spojení do Burgasu a odjezdy z Burgasu jsou výborné (podle mých zkušeností rozhodně lepší než do Varny a z Varny). Autobusové, minibusové i vlakové nádraží je jižně od centra směrem k přístavu. Jmenuje se to tu autogara jug. Cestovatele zde překvapí příjemný parčík s lavičkami a fontánou, solidně udržované toalety a blízkost centra i přístavu. Taky tu čekají taxíky. Autobusová stání jsou překvapivě dobře označená, také z blízké ulice odjíždějí MHD autobusy (rozpis na fotce). Autobus číslo 15, který jede na letiště, ale staví poněkud překvapivě mezi ostatními dálkovými autobusy. Autogara jug je dobré výchozí místo pro poznání Burgasu, protože je blízko do centra. Druhé autobusové nádraží avtogara zapad je asi dva kiláky severozápadně od centra. Můžete (ale nemusíte) se na něj dostat, pokud přijíždíte odněkud z oblasti Strandžy nebo z Achtopole. I z avtogary zapad se dá dojít pěšky do centra, ale cesta je delší a poněkud nepříjemná (rušná silnice, sídliště).
Autobusák zvaný avtogara jug leží blízko centra a má u sebe příjemný
park a vlakové nádraží. Fotka je stará, focená před rokem 2016 a
zachycuje stav ještě bez odjezdové haly.
Autobusy z avtogara Jug na sever směrem k Pomorie, Nesebaru a Slunečnému pobřeží jezdí každou chvíli i brzo ráno a večer. Varna a Sofie přes Starou Zagoru taky docela často. Na jih směrem do Černomorce a Sozopole je to frmol až do pozdních večerních hodin. Trochu hůře se dostanete z avtogary jih do Primorska, Kitenu a dál na jih, protože většina spojů končí v Sozopoli, ale taky tam občas něco jede. Do vnitrozemí je z Burgasu nejlepší cestovat vlakem (nádraží je u přístavu hned vedle avtogary). Cesta na burgasské letiště autobusem číslo 15 trvá asi 25 minut (stojí asi 15 korun) a nesmí vás překvapit, že těsně před letištěm autobus zatáčí do jakési vesničky Sarafovo, aby se pak po pěti minutách čekání na křižovatku u letiště vrátil a teprve potom zajel k letištním terminálům.
Pokud na letiště do Burgasu přilétáte s cestovní kanceláří, s největší pravděpodobností si Burgas moc neužijete, protože cestovky rozvážejí své klienty ihned po příletu autobusy přímo do míst pobytu. A jmenovitě v Burgasu se čeští turisté ubytovávají opravdu zřídka.
Varianty názvu Burgas: Bourgas, Bourghas, zapsáno cyrilicí Бургас.
Okolí Burgasu je tvořené velkými jezery. Na části hnízdí ptáci, jiná
jezera jsou na těžbu soli.
Jízdní řád z Burgasu na letiště.
Knihkupectví Chelikon naproti univerzitě. Jedině zde se dají sehnat
pořádné mapy pobřeží a NP Strandža.
Podívejte se na další fotky Burgasu a na informace o letišti Burgas.
V Burgasu jsou recenzované tyto hotely: Marina Cape, Lazuren Brjag. Zobrazit české recenze hotelů v Burgasu.
Vyhledat zájezdy s pobytem v Burgasu v nabídkách všech cestovek.
Srovnávač zájezdů Evropou.cz pro lokalitu Burgas.
Komentáře k této stránce - Burgas na diskusním webu najih.cz
Jdu na sever:
Letiště Burgas,
Pomorie,
Ravda,
Nesebar,
Slunečné pobřeží,
Sveti Vlas,
Obzor
A už jdu na jih: Černomorec,
Sozopol, Primorsko,
Kiten
Bulharsko > Jižní pobřeží Bulharska > Burgas
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.