Střed - Ubytování - Jídlo a ceny - Pláž - Okolí - Řecký původ - Doprava - Zájezdy a letenky
Nádherná díra! Achtopol je velmi příjemné malé rybářské městečko s přístavem. Příroda v okolí je ospalá a nádherná, útesy divoké. Turistický ruch sem dorazil teprve nedávno, takže spousta věcí je ještě postaru. Ceny ubytování se drží pod bulharským průměrem. Achtopol využívají jako cíl dovolené převážně Bulhaři. Obývají rozsáhlé podnikové areály starých chatiček západně od města.
Hlavní ulice Achtopole klesá od autobusového náměstíčka dolů přes park k přístavu. Přístav je docela malý, komorní. I městečko je trochu ospalé. To se ale změní, neboť nějaký velký italský investor má v plánu vybudovat v Achtopoli do roku 2009 tak zvanou Jachtopol (psáno Yachtopol). Má to prý být třetí největší jachtový přístav ve středomoří s velkou přístavní hrází (říkají tomu bulharsky "podkova") a s novým majákem. Určitě pak ceny rychle stoupnou, až sem bude jezdit spousta jachtových zbohatlíků. Takže jako správné české socky máme na návštěvu tohoto fantastického místa za rozumné peníze už jenom pár let.
Ubytování můžete sehnat velmi rychle a lacino v kvartirno bjuro na hlavní ulici přibližně ve středu města. Mají obdivuhodný přehled o tom, který jejich známý má zrovna volno. Za dvoulůžkový pokoj v soukromém domě jsem na jednu noc zaplatil asi 200 Kč, takže velká pohoda. Moderní anonymnější hotely jsem viděl jižně od přístavu, tam bych čekal ubytování mírně dražší. Telefonní číslo na kvartirno bjuro je +359 (0) 550 622 279, email nemají.
Ceny v restauracích v Achtopoli nejsou tak nízko, jak bych čekal v poměru k cenám ubytování. Jinak řečeno je tu normálně draho/levno jako jinde v jižní části bulharského pobřeží. Velmi zajímavé mi přišlo celkem velké Bistro Mořský dar ve městečku úplně nahoře. Tam si i místní dávají k obědu a k večeři i hodně exotické ryby (žraloka například). Opodál vaří Číňané pod širým nebem na ulici na svých širokých pánvích nad plynovými hořáky. V Achtopoli je také spousta palačinkáren, prodejen zeleniny a smažíren uzenin.
Pláž je u Achtopole jedna velká (severně od města za útesem) a spousta malých písčin. Na severní pláži není sprcha, vlévají se tu do moře nějaké potoky. Lehátka a slunečníky za 2 až 3 Lv (30 - 40 Kč) jsou zhruba tolik, co si Bulhaři mohou dovolit. Po pláži jsem mezi pískem a mořem po pruhu tvrdšího mokrého povrchu viděl jezdit povoz tažený koňmi. Nejedná se o turistickou atrakci, ale o běžnou dopravu lahvového pití do plážové restaurace, kam žádná jiná cesta nevede.
Cikánská osada s domy, které jsem na první pohled považoval za chlévy.
V západní části města je spousta chatičkových areálů, které pravděpodobně ještě patří polostátním bulharským firmám. Nevím, jestli se v nich dá sehnat ubytování nebo zakempovat, ale tipnul bych si, že to možné není. Prostředí je tam celkem příjemné, ale nemají moc zvládnutý management odpadků. Vznikají tu drobné černé skládky. (Jinak je Bulharsko překvapivě čistá země -- například v Tunisku se spíš vyplatí popisovat, kde skládky nejsou, než kde jsou.) Na jižním okraji Achtopole jsem objevil cikánskou osadu. Některé domky jsou normální cihlové, jiné poskládané z vlnitého plechu a jiných placatých předmětů, postavené mezi křovinami na louce. Původně jsem myslel, že to jsou chlévy, ale jsou to zřejmě fakt domy. Cikánská osada nemá žádný negativní vliv na město (pokud mohu soudit z názorů místních lidí) a zdaleka nevypadá tak šíleně jako třeba cikánské osady na Slovensku.
Okolí Achtopole rozhodně stojí za návštěvu. Kolem moře jsou zajímavé útesy vysoké asi 10 až 25 metrů a na nich pobřežní rovinaté stepi. Pastviny a ovce jsou tu všude normální věc. Sem tam nějaký lesík. Na jih se touto krajinou dá po nově vybudované turistické stezce nebo po hlavní silnici dojít do Sinemorce. To je předposlední vesnice na bulharském pobřeží před hranicemi. Já jsem nakonec do Sinemorce nedošel, protože jsem zabloudil a zmoknul, ale prý je to tam hezké. Na západ od Achtopole jsem se asi po dvou kilometrech dostal do kopců pohoří Strandža, které jsou už pár let národní park. Skoro se to tam nedá projít, tak husté jsou křoviny a tak špatné cesty. Měl jsem navíc jenom nepříliš dokonalou mapu vyfocenou v místním informačním středisku, takže jsem se ani nedostal k řece Veleka, která národním parkem pomalu protéká. Na sever se z Achtopole dá podél moře nebo po silnici pohodlně dojít do Varvary.
Název městečka Achtopole je odvozen od řeckého názvu Agatopolis, tedy "město Agátino" či tak nějak. Jako všude jinde na černomořském pobřeží, i v Achtopoli žila až do konce devatenáctého století řecká většina, postupně (až dodnes) vytlačovaná Bulhary. Typicky řecký dům podobný dřevěným domům v Sozopoli nebo Nesebăru je v Achtopoli pouze jeden, nad přístavem. Cyrilicí se Achtopol zapisuje Ахтопол.
Dopravní spojení do a z Achtopole není tak dobré jako v případě ostatních míst na jihu černomořského pobřeží, ale přesto do Burgasu přes Carevo a Sozopol asi pět autobusů nebo mikrobusů denně jede. Nenašel jsem nikde jízdní řády, ale paní v kabince u autobusového náměstíčka mi poradila čas příštího spoje.
V bulharských jízdních řádech se přesné spojení najít moc nedá, takže pokud chcete podrobněji rozepsanou cestu letiště Burgas - Achtopol, postupujte takto:
Projdete před letištěm přes parkoviště a zamíříte po silnici kousek k autobusové zastávce u kruhového objezdu. Každých asi 15 minut jede kolem letiště autobus, který vás doveze na autobusák Burgas Jih. Tam se zeptáte na autobus směr Sozopol nebo Carevo, jezdí každou hodinu. V Sozopoli nebo v Carevu se podíváte nebo zeptáte, jestli něco jede do Achtopole. Přibližně jednou za dvě hodiny něco do Achtopole jede. Autobusy v Sozopoli staví v parku a pokud vám zbude čas, můžete si prohlédnout Sozopol, to za to taky stojí.
Dohromady by to kombinací tří autobusů mělo trvat asi tak 1,5 až 2,5 hodiny, podle toho, jak vyjdou přestupy, cena kolem 100 Kč. V nouzi se dá vždycky mávnout na taxík, už je to z Careva kousek.
Alternativní metoda je v Burgasu přejít z autobusáku Burgas Jih na autobusák Burgas Západ. Z autobusáku Západ (avtogara zapad) jezdí přímé dálkové autobusy do Achtopole. Tady je rozpis: https://avtogari.info/search.php?start=Бургас&end=Ахтопол ) Ale je to v tom Burgasu docela daleko, víc než 2 km ( https://mapy.cz/s/3xDSG ), proto to většinou řeším tak, že z autobusáku Jih přejedu napřed do Sozopole nebo do Careva a tam teprve přestupuju, abych nemusel pochodovat po předměstí Burgasu.
Achtopol je kouzelné místo, na které se určitě budu chtít vrátit.
Podívejte se také na další fotky Achtopole.
V Achtopoli jsou recenzované tyto hotely: Eskada Beach a Penzion Maretime. Zobrazit české recenze hotelů v Achtopoli.
Vyhledat zájezdy s pobytem v Achtopoli v nabídkách všech cestovek.
Komentáře k této stránce - Achtopol na diskusním webu najih.cz
Jdu na sever: Carevo, Lozenec,
Kiten, Primorsko,
Sozopol,
Černomorec,
Burgas
A už jdu na jih: Sinemorec,
Rezovo
Bulharsko > Jižní pobřeží Bulharska > Achtopol
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.