Kurs Leva - Kolik peněz s sebou - Bankomaty a karty - Směnárny - Vexláci
V Bulharsku je měnou leva, které se dělí na 100 stotinek. Značí se 1 Lv, bulharsky 1 Lb, mezinárodně BGN. Bulhaři ve vnitrozemí počítají a vracejí na stotinky. Na pobřeží se většinou ceny zaokrouhlují na deset stotinek.
V roce 2024 v Bulharsku ještě platí Leva. Od roku 2025 (asi od 1. ledna 2025) by mělo být zavedeno Euro.
Přečtěte si také, jaké jsou v Bulharsku ceny. Další informace o kurzu a cenách.
Za 1 lev zaplatíte 13,2 korun (aktualizováno v srpnu 2019).
Jak se kurz koruny i leva často mění, je možné, že tomu bude za rok jinak. Starší hodnoty: 1 BGN za 13,30 CZK (srpen 2017), 1 BGN za 14 CZK (červenec 2015), 12,9 CZK (květen 2012), 12,4 CZK (květen 2011), 1 BGN za 13 CZK (únor 2008), 1 BGN za 14 CZK (léto 2007).
Jak bude česká koruna k euru posilovat, bude kurs Leva nadále klesat. Aktuální kurz zjistíte, když zadáte do vyhledávače: BGN CZK.
Bulharské Leva je v režimu currency board pevně navázáno na kurs Eura. Vždy platí:
1 EUR = 1,95583 BGN
Ještě několik let tento kurs platit bude. V Bulharsku bývala natolik nestabilní politická a ekonomická situace, že centrální banka raději váže kurs pevně k Euru a převisy nabídky a poptávky řeší operacemi na volném trhu. Bulharsko za to platí vyšší inflací (každoročně přibližně 5 procent), která je dána součtem inflace eurozóny a růstem bulharské produktivity práce, která roste rychle. Bulhaři si na zdražování stěžují (podobné to bude u nás, pokud moc brzo přijmeme Euro).
Pokud vám to číslo 1,95583 přijde povědomé, tak to je přesně kurs, se kterým vstupovala do eurozóny německá marka. Původně totiž platilo 1 Lv = 1 DM.
Nevím, jakou kdo má spotřebu, ale když si každý den pronajmete lehátko, zajdete na večeři do restaurace a občas vyrazíte někam autobusem na výlet a zaplatíte tam vstupné, tak na jeden den stačí ekvivalent dvou českých stovek na osobu, možná o chlup víc. Takže když jedu na dovolenou 10 dnů, tak mi stačí 100 euro na osobu, s rezervou 150 euro. Kdyby byla krize, dá se skočit do bankomatu. Samozřejmě do toho nepočítám cenu za ubytování a za dárky nebo jiné mimořádné nákupy.
Od té doby, co všude fungují karty (zhruba 2019), už s sebou hotovost nevozím a všechno vybírám a platím kartami.
Pořiďte si do Bulharska kartu Revolut. V Bulharsku funguje výborně, dá se s ní platit a vybírat z bankomatů. Hlavní výhodou je, že všechny měny včetně Leva konvertuje za středové kurzy a je úplně bez poplatků.
Jediný poplatek je za poslání karty. Když ale použijete tenhle můj odkaz, 140 Kč za poslání karty dočasně ušetříte. (Ale může tam být i jiná výhoda, mění se to.) Karta dojde do schránky asi do tří dnů. Při registraci musíte zadat své telefonní číslo, na které pak přijde smska s odkazem na stažení aplikace. Aplikací požádáte o kartu, přijde vám poštou. Mezitím můžete hned používat virtuální kartu na webové platby nebo pro platby mobilem (doporučuju). Nabijete si ji z jiné své karty (bez poplatku) a můžete s ní pak normálně platit v jiné měně za téměř středový kurz. Na bulharská leva, eura a další měny konvertuje automaticky při placení, nebo si můžete zkonvertovat předem. Žádný háček v tom není, Revolut má normální evropskou bankovní licenci, je to normální evropský účet. Proto taky při registraci chce fotku občanky. Poplatky nemá, protože se zahojí na provizích z plateb kartou. Já tuhle kartu používám i doma a jako záložní kartu na internetové platby, ale nejlepší je prostě na zahraničí. Nejlepší alternativa je karta Mbank Svět, ale i ta má kurzy zhruba jedno procento od středového kurzu. Takže Revolut.
Sofijský bankomat bez problémů fungoval i s kartou Maestro. Rok na to mi vydal
prachy i na Master Card.
Leva se bez problémů dají vybírat přes bulharské bankomaty z normálních českých účtů a karet. Fungovala mi jak embosovaná karta MasterCard, tak i neembosovaná karta Maestro, která všude jinde v zahraničí doposud selhala. Visa také v pohodě. Z toho vyvozuju, že v Bulharsku fungují všechny typy platebních karet.
Aby nedošlo k nepochopení: v Bulharsku samozřejmě lezou z bankomatů Leva, i když máte účet s kartou vedený v korunách.
Po návratu jsem se díval na výpis z účtu, abych zjistil, jaké si to naúčtovalo poplatky. Byl jsem příjemně překvapen. Směný kurs byl výhodnější než ve všech směnárnách a za použití bankomatu jsem zaplatil asi 30 korun (Moneta). Od této zkušenosti si do Bulharska nevozím žádnou větší hotovost. V roce 2015 si AirBank za 400 Lv řekla 5691 Kč, plus 25 Kč poplatek, přičemž střední kurs byl 14,01. Za výběr a směnu jsem si tedy připlatil asi 115 Kč, což je lacinější než jakékoli poplatky za dvojí směnu přes Euro.
Přesto ale doporučuji, abyste si ve své bance zjistili:
Pokud vám dá bankomat volbu, jak konvertovat peníze, nikdy nechtějte tak zvanou Dynamic Currency Conversion. Její jediná výhoda je v tom, že uvidíte, kolik českých korun bude strženo z účtu. Je to ale docela zlodějská varianta provozovatele bankomatu (respektive karetní sítě), protože na Dynamoc Currency Conversion mají velmi nevýhodné kurzy. Místo toho si předem spočítejte, kolik místních peněz chcete, a zadejte normální konverzi (tu provede vaše banka podle běžného kurzovního lístku).
U moře jsou bankomaty relativně četné. I ve vnitrozemí Bulharska je vždy aspoň jeden bankomat v každém větším městečku. Ale i tak jsem třeba v Sozopoli měl problém najít v roce 2007 bankomat (ale možná jsem špatně hledal). Takže přeci jen bude lepší mít nějakou rezervu v hotovosti.
Přímá platba kartami je v Bulharsku velmi omezená. Téměř všude po vás budou chtít hotovost, protože v Bulharsku odvádějí obchodníci bankám za použití platební karty průměrně pět procent, což je moc (u nás průměrně před regulací procenta dvě až tři, po regulaci 0,3 až 0,2 %), a tak karty raději nepřijímají. Jinak řečeno: nepodařilo se mi nikde nic zaplatit kartou, ale je fakt, že jsem se ptal jenom první tři dny, pak jsem to vzdal. Pamatujte, že i když platíte kartou, vztahují se na vás směnné kurzy vaší banky, které mohou být nevýhodné.
Obzvlášť se vyplatí pořídit si karty bez poplatků a s dobrými kurzy. Znám dvě.
Středně zlodějské kurzy (1,87) na letišti Varna
Správné kurzy (1,94)uprostřed Varny
Šíleně zlodějské kurzy (1,60) na letišti v Burgasu
Směnárny jsou v turistických oblastech na každém rohu. Překvapivě nejlepší kurzy jsou na hlavních křižovatkách a bulvárech. Hodně nevýhodně se mění na letišti. Mimo turistické oblasti můžete směnit peníze v bankách. Tam vám ale nevezmou české koruny a naúčtují si poplatek. Peníze se dají měnit i na poštách, ale co jsem koukal na poplatky, tak to je extra veliká zlodějina.
Přivezte si s sebou eura. Kurz eura se roky nemění a málo se s ním fixluje. Budete-li měnit leva za koruny, dočkáte se nepříjemného kurzu.
Eura je v Čechách dobré vyměňovat v turistických směnárnách v centru Prahy, protože tam jsou nejlepší kurzy (potřebují se eur zbavovat).
Zda je kurz dobrý, poznáte podle rozpětí nákupu a prodeje. Například nákup 1,96 a prodej 1,94 je super nabídka. Nákup 1,96 a prodej 1,90 už tak moc super není. Prostě pokud se liší o procento až o dvě, tak je to v pohodě. U moře jsou kurzy méně výhodné než ve vnitrozemí. Všechny směnárny svorně tvrdí, že mají 0 % přirážku, což je samozřejmě marketingová lež. Přirážka je právě ten rozdíl mezi kurzy na prodej a nákup.
Pozor na podvody směnáren. Kromě nevýhodných kurzů jsem viděl i případy sprostých kurzů. Například jedna směnárna v Sofii prodávala Eura za Leva s kurzem 1,95, ale Leva za Eura nabízela za 1,59. Škoda, že jsem to nevyfotil. V tištěném průvodci Rough jsem si všimnul jiného příkladu ohledně kurzu dolaru 1,90 ~ 1,09 (doufám, že jsem si to dobře zapamatoval). Vždycky, než začnete měnit, si spočítejte, kolik máte dostat a ještě před směnou se zeptejte stylem: "kolik leva dostanu za 10 euro?". Měli byste dostat aspoň 19,30 (k euru je pevný kurz).
Je lepší brát si eura než třeba dolary nebo libry, protože bulharský Lev je navázán na euro. Střední kurz je vždy 1,95583. Kurz 1,94 je tedy poctivý, lepší nenajdete a to je to jediné, co si musíte pamatovat. U dolarů a liber se kurz stále mění.
Neměňte si leva na letišti! Pokud potřebujete pár drobných na autobus do centra, vyměňte si těch pár drobných, nebo si peníze vyberte z bankomatu. V Burgasu na letišti je směnárna přímo u výdeje zavazadel a má kurz k euru 1,60 (správný kurz je 1,94).
Dvacet a deset leva, nové bankovky
Pokud potkáte pouliční veksláky, tak si dejte bacha na jejich fígle. Nejhorší je vyměnit si u nich peníze a dostat stará neplatná leva z doby hyperinflace devadesátých let.
V roce 1999 byla měnová reforma, v rámci které se z hodnoty leva škrtly tři nuly. Stará leva poznáte podle toho, že mají mnohem menší ochranný proužek než dnešní leva. Vexláci nosí stará leva v peněžence v oddělené kapse. Většinou jsou to stovky. Sto leva je ekvivalent asi 1400 korun.
Standardní postup vexláka je nabídnout třeba 85 leva za 1000 českých korun. (Že jste z Čech, poznají velmi rychle.) 85 leva je extrémně výhodný kurz, ale je to jenom způsob, jak ve vás vzbudit důvěru.
Úplně nejlepší je s pouličními veksláky v Bulharsku neměnit, i kdyby nabízeli královské kurzy. Raději se s nimi ani nebavte, nesedejte si vedle nich a neukazujte jim peněženky. Nevěřte jejich radám. Potkal jsem veksláků ve větších městech asi pět, ale ten jeden, se kterým jsem se nakonec nechtěně zakecal, se mi snažil prodat jízdenku předraženou o dvě leva a když to nevyšlo, tak se mě při "loučení" pokusil prachsprostě okrást, když mi kradmo sáhnul do kapsy, ve které jsem nosil drobné. Jsou to prostě hajzlíci.
Aktualizace 2010: veksláci stále nabízejí výměnu v centru Varny a viděl jsem jednoho i v Nesebăru. Mají nové fígly: vydávají falešné nové bankovky vytištěné pravděpodobně na barevné tiskárně. Za euro nabízejí nesmyslně výhodný kurs 2 leva za euro. (Nesmyslný je kvůli tomu, že je vyšší než oficiální.) Případně umí různé triky s bankovkami, pomocí kterých vám jich dají výrazně méně, než si myslíte. Jsou to stále titíž lidé a police s tím nic nedělá -- kdyby chtěli, mají je pochytané za půl dne.
Je to lev, tedy TEN lev. Lev jako zvíře lev. Mělo by se to skloňovat podle lva, vzor pán (mužský životný).
Jenomže v češtině jsem zaznamenal i tvar "leva", které je nesklonné (mužské neživotné). Existuje tak i v jazykových příručkách. Pravděpodobně se vyvinulo z bulharského množného čísla (leva).
Ovšem tím, že existuje tvar "leva", (leva bez leva) si Češi vytvořili vlastní představu, že se jedná o neutrum, tedy TO leva bez TOHO leva. Podle mé zkušenosti tento střední rod pro název bulharské měny používá většina Čechů a skloňuje ho podle vzoru město. Protože jsem v češtině příznivcem deskriptivního přístupu před preskriptivním, sám tento tvar ve středním rodě používám.
Komentáře k této stránce - bulharské peníze na diskusním webu najih.cz
Bulharsko > Bulharská měna
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.