Aktuálně nejvýhodnější termíny do Bulharska
V Bulharsku je od června do září příjemné počasí. Černé moře je docela teplé a vhodné ke koupání. Pláže v Bulharsku nepatří k jednotlivým hotelům, takže se většinou můžete koupat kdekoliv. Lehátka s slunečníky jsou všude za poplatek, většinou patří k plážovým barům, ale můžete si vzít deku a slunečník svůj a píchnout se někam opodál.
Bulharsko je na dovolenou nejlevnější země Evropy. Ceny potravin jsou oproti našim opravdu nízké. Ostatní ceny mohou být vyšší, hlavně v pobřežní oblasti, kde je hodně turistů. V Bulharsku mají měnu Levo, která je pevně vázaná na Euro. Peníze je normálně možné vybírat z bankomatů a v poslední době se už dá dobře platit i platebními kartami. Bulhaři u moře běžně přijímají i Eura (1 Euro je přibližně za 2 Leva).
Bulharsko je součást Evropské Unie, takže je pro naše občany velmi bezpečná a nehrozí ani byrokratické problémy. Létá se na občanku, jsme tam rovnocenní občané. Roaming na telefonování je bezplatný a data máte přes roaming za stejné ceny jako u nás. Všechny hotely mají bezplatné wifi, ale ne vždy dosáhne wifi i na pokoje. V Bulharsku se mluví bulharsky a píše cyrilicí, což je stejné písmo jako ruská azbuka, takže kdo měl ve škole ruštinu, čte v pohodě. Bulharština je na první poslech srozumitelná špatně, ale základní věci se dají naučit relativně rychle.
Časový posun Bulharska oproti České republice je plus jedna hodina. Na dovolenou do Bulharska se obvykle létá do Burgasu. Let z Prahy trvá 2 a čtvrt hodiny.
Bulharské jídlo mi chutná. Je hodně založené na zelenině. Protože mají hodně sluníčka, papriky a rajčata jim tu můžou dozrát. Na cestách si nejraději dávám šopský salát a různé polévky. U moře se vaří pestřeji a složitěji, protože turisté mají rádi i pizzu a hranolky. Bulharské pivo je pitelné. Podívejte se na můj dlouhý článek o bulharském jídle.
Hotely v Bulharsku mají spíše jednoduché vybavení, obvykle jeden normální bazén a trávník. Nejsou tu skoro žádné velké zahradní nebo bazénové hotelové komplexy, které můžete znát z jiných zemí, protože zástavba kolem bulharského pobřeží je starší. Největší hotely a parky stávaly na Slunečním pobřeží, ale tam se v průběhu devadesátých let zástavba také zahustila. Málokdy najdete v Bulharsku hotel, u něhož vylezete z hotelového pokoje přímo na pláž. Na druhou stranu to vytváří velkou nabídku ubytování, což spolu s nízkými mzdami personálu vede k opravdu laciné dovolené.
Bulharsko je velmi zajímavá země na cestování a turistiku:
Přečtěte si 9 důvodů, proč navštívit Bulharsko. O Bulharsku podrobně píšu na celém tomto webu bulharsko.net - často sem jezdím a sbírám turistické informace.
V Bulharsku se jezdí do tří hlavních oblastí
Tato severní oblast je českými cestovkami využívaná méně než zbytek bulharského pobřeží. Je tu více Rusů a Němců a ubytování je o něco dražší. Příroda je zelenější. Dovolená v téhle oblasti má poněkud vyšší standard než na zbytku pobřeží, protože se tu hotely nestavěly natolik překotně jako jinde. Pláže jsou udržované a čisté.
Hlavní letovisko této severní oblasti jsou Zlaté Písky, velké letovisko postavené ve svahu mezi mořem a lesní přírodní rezervací. Hotely jsou větší, letovisko rušné. Nejhezčí bulharský turistický resort je pravděpodobně Albena. Pokud sem seženete rozumně drahý zájezd, rozhodně doporučuji. Další letoviska severní oblasti jsou Svatý Konstantin, Kranevo, Balčik a Kavarna.
Největší a pravděpodobně i nejlevnější bulharské letovisko je Slunečné pobřeží. Leží u velké pláže. Těsně k němu přiléhá letovisko Nesebar. Další menší letoviska jsou od severu Bjala, Obzor, Elenite, Sveti vlas, Ravda a Pomorie. I v nich se ještě v posledních letech stavěly nové hotely. Jižně od Pomorie už je letiště Burgas a město Burgas.
Výhodou ubytování v této centrální oblasti je možnost výletů do Balkánského pohoří. Kolem Slunečného pobřeží je také hodně akvaparků -- mimochodem kvůli tomu se nelze spolehnout na to, když bulharské hotely tvrdí, že mají tobogán. Nemají tobogán v areálu hotelu (to asi žádný bulharský hotel), ale mají blízko do akvaparku.
Oblíbená oblast českých turistů leží jižně od Burgasu. Městečka Sozopol, Primorsko a Kiten přes prázdniny ožívají češtinou a slovenštinou. Kouzlo zdejšího prostředí spočívá právě v tom, že většina ubytování není soustředěna v turistických enkávách, ale v normálních domech se zahradami nebo v hotelích umístěných mezi přírodu a okraje těchto městeček. Čím víc na jih, tím více je krajina kopcovitá a vhodná na procházky a turistiku.
Menší letoviska této jižní oblasti jsou Černomorec, Lozenec, Carevo, Varvara, Achtopol a Sinemorec.
Většina turistických letů z ČR do Bulharska míří na letiště Burgas a Varna, kam létá zejména společnost SmartWings (totéž, co Travel Service). Charterové lety jsou obvykle vypravovány od začátku června do konce září, kdy je v Bulharsku sezóna. Do Burgasu se z Prahy létá každý den, do Varny asi čtyřikrát týdně. Z Brna Tuřan a z Ostravy Mošnova se také létá do Burgasu v sezóně každý den, do Varny jednou týdně. Lety z Pardubic jsou jen charterové a veřejně prodejné nejsou, ale létají také do Burgasu.
Existují tři způsoby, jak a kdy koupit zájezd do Bulharska:
Cenově průměrně nejvýhodnější je kupovat zájezdy ještě v předchozím roce nebo z kraje roku. Můžete se dostat na slevu až 15 % oproti katalogové ceně. Je to opravdická sleva, protože cestovky si potřebují co nejrychleji udělat představu o tom, co se v Bulharsku bude skutečně objednávat, a za tuto informaci jsou ochotny "platit" slevou. Cestovky mají na podzim už většinou vytištěné katalogy pro Bulharsko následujícího roku a v katalogu si můžete ověřit, že tu slevu skutečně dostáváte. Výše slevy na first moment / first minute se postupem času velmi zmenšuje, končí někdy kolem března, kdy už je to jenom symbolických pár procent.
Ale nenaleťte na nějaké příliš vysoké slevy typu 50 % a jiné podobné fóry. Takové triky se počítají z nějakých sranda-pohádkových přemrštěných cen, které nejsou v žádném katalogu. Když prostě cestovka zájezd, který je za 15 tisíc, prohlásí za 30ti tisícový, načež na něj dá slevu 50 %, tak pojde nula od nuly.
Já jsem si pro vyhledávání dovolených naprogramoval vlastní srovnávač. Některá data z něj mám veřejně tady na stránce s hledáním dovolené. Většina zájezdů tam má katalogové ceny, ale zobrazuju ty nejzajímavější.
Stačí si proklikat webovou nabídku nebo prolistovat katalogy. Ceny jsou v tomto období nejdražší, protože je nejvíc lidi kupují.
S last minute zájezdy je to dobré psycho. Teoreticky by se cestovky měly snažit na poslední chvíli prodat všechny volné kapacity, které mají, i za cenu mírné ztráty, aby na tom netratily ještě víc na utopených nákladech. Výrazné zlevňování ale cestovky do poslední chvíle odkládají, na což zase čekají největší socky, takže se ty opravdu zlevněné last minutky se tak rychle prodají přes kamenné kanceláře, že se většinou ani nestačí dostat na web. Přesto je zřejmé, že když kupujete zájezd v létě 2012, který se odehrává za týden, tak většinou i na internetu dostanete o chlup lepší cenu, než kdybyste to kupovali na jaře.
Na druhou stranu ale může být úplně vyprodáno. Zrovna v létě 2019 Bulharsko očekávám úplně obsazené, protože se bezpečnostní situace v arabských zemích a v Turecku pravděpodobně moc nezlepší. Není tedy vyloučeno, že v roce 2019 žádné pořádné last minutky do Bulharska nebudou k mání.
Nejvýhodnější last minute zájezdy do