Aktuálně nejvýhodnější all inclusive termíny do Bulharska do destinace Primorsko
Primorsko je středně velké letovisko v jižní části Bulharského pobřeží. Je velmi oblíbené mezi Čechy, protože je to tu takové normální. Starší zástavba městečka je maximálně třípatrová, domy mají zahrady. V moderních částech podél pobřeží se staví moderní šestipatrové hotely. K moři je z nejvzdálenějších míst Primorska nanejvýše pár set metrů.
Primorsko má dvě velké pláže, severní a jižní. Směrem k městečku jsou pláže v sezóně zaplněné, ale kdo chce soukromí, může jít třeba na severní pláži dál k dunám a vždycky najde místo, kde bude skoro sám.
Primorsko má celkem pestré okolí na procházky a kratší výlety. Kolem jsou dubové lesy protkané cestami. Na půldenní výlet busem se nabízí říční rezervace Ropotamo nebo Sozopol, což je staré rybářské město se zajímavou architekturou. Dál na jih se dá dostat do dalšího podobného letoviska Kiten. Já v okolí rád jezdím na kole.
Centrum městečka Primorsko tvoří náměstíčko a okolní příjemné ulice s mnoha službami. Cestovní kancelář Alexandria tu dokonce provozuje malou českou knihovnu, kdybyste neměli co číst. V bulharských ulicích jsou běžně vzrostlé stromy, což je v létě příjemné. V Primorsku není velký automobilový provoz, protože městečko leží na jakémsi poloostrově, a tak auta nemají moc důvodů sem jezdit.
V Primorsku se lze běžně domluvit česky, protože místní personál se už česky většinou naučil. Restaurace mají jídelní lístky mimo jiné v češtině a dokonce sem na sezónu jezdí několik českých kuchařů. Pro mě osobně to je už lehce trapné, ale je nutné říct, že pro české turisty bez jakékoli jazykové výbavy je Primorsko velmi příjemnou destinací, protože se domluví i bez angličtiny, ruštiny nebo bulharštiny.
Restaurace v Bulharsku jsou stylové a levné. Rád si sedám do stínu na lavice k velkým stolům, obdivuju tradiční ubrusy a víno pnoucí se po pergole nad zahrádkou. Večer tu bývá trochu víc živo. Časté jsou v Primorsku i festivaly nebo bezplatná vystoupení nějakých kapel.
Otrocký překlad sousloví "all inclusive" znamená "vše zahrnuto". V praxi All Inclusive znamená, že máte bezplatné jídlo, pití a některé alkoholické nápoje. Konkrétní složení jídel a nápojů se může velmi lišit hotel od hotelu, takže je vždycky dobré pečlivě číst popis zájezdu a recenze hotelu. V některých hotelích je běžné mít v rámci all inclusive opravdu vše v ceně a kdykoliv, jinde je podávání bezplatného jídla omezeno na určitý čas, typicky na dobu snídaně, oběda a večeře. V hotelových restauracích, kde pití roznášejí číšníci, je běžné dávat jim spropitné nebo za pití znovu platit. Balené nealkoholické a alkoholické nápoje je zvykem podávat na barech, u kterých může být fronta. Také se může stát, že do all inclusive programu patří jenom některé bary v hotelovém areálu, zatímco u jiných (hlavně to bývají bary u pláže nebo bazénu) jsou normální bary pro veřejnost, u kterých se platí.
Kvůli vysoké ceně lihovin do programu All Inclusive obvykle nepatří značkové alkoholické nápoje. Kdo rád pije, měl by hledat nabídku hotelů s tak zvaným Ultra All Inclusive. Do Ultra All Inclusive programů občas také patří služby hotelu jako jsou například masáže nebo přístup na sportoviště. O konkrétní definici Ultra All Inclusive se opět musíte pečlivě informovat u cestovky nebo v popisu hotelu, protože to všude může znamenat něco trochu jiného.
Ve větších hotelích je běžné, že jsou hosté při příjezdu označováni náramkem určité barvy, aby bylo zřejmé, na jaký program mají nárok.
V Bulharsku je od června do září příjemné počasí. Černé moře je docela teplé a vhodné ke koupání. Pláže v Bulharsku nepatří k jednotlivým hotelům, takže se většinou můžete koupat kdekoliv. Lehátka s slunečníky jsou všude za poplatek, většinou patří k plážovým barům, ale můžete si vzít deku a slunečník svůj a píchnout se někam opodál.
Bulharsko je na dovolenou nejlevnější země Evropy. Ceny potravin jsou oproti našim opravdu nízké. Ostatní ceny mohou být vyšší, hlavně v pobřežní oblasti, kde je hodně turistů. V Bulharsku mají měnu Levo, která je pevně vázaná na Euro. Peníze je normálně možné vybírat z bankomatů a v poslední době se už dá dobře platit i platebními kartami. Bulhaři u moře běžně přijímají i Eura (1 Euro je přibližně za 2 Leva).
Bulharsko je součást Evropské Unie, takže je pro naše občany velmi bezpečná a nehrozí ani byrokratické problémy. Létá se na občanku, jsme tam rovnocenní občané. Roaming na telefonování je bezplatný a data máte přes roaming za stejné ceny jako u nás. Všechny hotely mají bezplatné wifi, ale ne vždy dosáhne wifi i na pokoje. V Bulharsku se mluví bulharsky a píše cyrilicí, což je stejné písmo jako ruská azbuka, takže kdo měl ve škole ruštinu, čte v pohodě. Bulharština je na první poslech srozumitelná špatně, ale základní věci se dají naučit relativně rychle.
Časový posun Bulharska oproti České republice je plus jedna hodina. Na dovolenou do Bulharska se obvykle létá do Burgasu. Let z Prahy trvá 2 a čtvrt hodiny.
Bulharské jídlo mi chutná. Je hodně založené na zelenině. Protože mají hodně sluníčka, papriky a rajčata jim tu můžou dozrát. Na cestách si nejraději dávám šopský salát a různé polévky. U moře se vaří pestřeji a složitěji, protože turisté mají rádi i pizzu a hranolky. Bulharské pivo je pitelné. Podívejte se na můj dlouhý článek o bulharském jídle.
Hotely v Bulharsku mají spíše jednoduché vybavení, obvykle jeden normální bazén a trávník. Nejsou tu skoro žádné velké zahradní nebo bazénové hotelové komplexy, které můžete znát z jiných zemí, protože zástavba kolem bulharského pobřeží je starší. Největší hotely a parky stávaly na Slunečním pobřeží, ale tam se v průběhu devadesátých let zástavba také zahustila. Málokdy najdete v Bulharsku hotel, u něhož vylezete z hotelového pokoje přímo na pláž. Na druhou stranu to vytváří velkou nabídku ubytování, což spolu s nízkými mzdami personálu vede k opravdu laciné dovolené.
Bulharsko je velmi zajímavá země na cestování a turistiku:
Přečtěte si 9 důvodů, proč navštívit Bulharsko. O Bulharsku podrobně píšu na celém tomto webu bulharsko.net - často sem jezdím a sbírám turistické informace.