Loveč je příjemné středně velké město v údolí řeky Osăm v severní části Bulharska, v oblasti většího města Plevenu. Z Loveče jsem poznal čtyři výrazně odlišné části:
Turisticky významné jsou samozřejmě centrum, Varoša a Chisar. Všude kolem jsou malebné vápencové skály, takže to je moc zajímavé.
Centrum za socialismu zřejmě plánovali vystavět ještě mohutněji, protože některé betonové nádhery zůstaly nedostavěné. Přímo v centru vedle nejlepších baráků jsou oplocené betonové základy jakési velké stavby s malými skládkami. Nyní jsou v centru velké dlážděné bulváry s budovami bank, sochami a hezkými stromy, občas se ale za rohem dá objevit opuštěný dům nebo podivné paneláky. Ale je to příjemné vzdušné centrum.
Centrum Loveče s velkými dlážděnými prostorami a nedostavěnou velkostavbou
Autobusové nádraží leží asi 1 km západním směrem od centra. Autobusy jezdí na mnoho směrů, hlavně do Plevenu a na jih, údolím řeky Osăm do Trojanu. Když jsme ale hledali spoj například do Gabrova, jel jeden denně někdy večer, všechno přes Sevlievo. Mnoho hlavních spojů z východu na západ (tedy z Varny do Sofie) Loveč vynechává, protože jezdí po hlavní silnici, která Loveč míjí asi 20 km jižně.
Z ubytování můžu doporučit hotel Varoša, který se nachází na samém okraji staré čtvrti vedle centra za mostem. Dvoulůžkáč stojí 50 Lv na noc (asi 650 Kč), což je sice na Bulharsko hodně, ale s veškerým komfortem včetně klimatizace, ledničky, krásného výhledu a dvojité snídaně. Pokojů má tenhle hotel hodně, jsou umístěny kolem malého dvoru se stylovou restaurací. Kdybychom chtěli hledat ubytování levnější, tak bychom pravděpodobně našli ve starších uličkách čtvrti Varoša.
Dvůr hotelu Varoša a noční pohled směrem k Chisaru
Čtvrť Varoša leží na svahu pod kopcem s pevností. Tvoří ji nízké domy oddělené dvory, úzkými uličkami a schodišti. Je to moc malebné místo. V paměti se mi uchoval zajímavý kostel uprostřed zahrady (myslím že zasvěcený svaté bohorodičce) a etnografické muzeum. Muzeum tvoří asi tři domky z nichž jeden obsahuje expozici. V pěti místnostech je tu vystaven nábytek a potřeby každodenního použití z doby bulharského národního obrození (takže většinou polovina 19. století). Do etnografického muzea se překvapivě neplatilo vstupné, ale nechali jsme jim nějaké drobné. Nahoře nad parkem ční obrovská hurá socha, tipnul bych to na Vasila Levského.
Pevnost Chisar se jmenuje Chisar, protože bulharština neobsahuje hlásku H. Název pochází z turečtiny, kde hisar znamená pevnost. Pevnost na kopci byla odpradávna (určitě už od doby prvního bulharského carství), ale název evidentně pochází z období turecké nadvlády. Do areálu se platí vstupné 2 Lv (překvapivě nás zkásli až při odcházení). Není tam nic extra zajímavého kromě zdí, základů zdí, základů kostela s velkou sochou meče a pódia. Z hradeb jsou moc malebné výhledy do okolí na skály, město a ostrý kaňon řeky. Hodně mi to charakterem terénu připomínalo Velké Tărnovo, i když Loveč mi přišla menší a turisticky mnohem klidnější.
Úplně bych zapomněl na most. Krytý most je jakýmsi symbolem Loveče, vede přes řeku a je určen pro pěší. S výjimkou zasklených oken uprostřed mostu je to z hlediska návštěvníka prostě ulička obklopená kavárnami a krámky s cetkami. Takže nic moc, v porovnání s očekáváním. Možná proto jsem na most zapomněl. Pro Bulhary je krytý most něco výjimečného, ale letmo si vzpomínám, že podobně velký krytý most máme přes Ohři v Radošově nebo to mají v Turecku v Burse přes jednu z bystřin.
Krytý most, interiéry a pohled proti proudu. Vlevo od mostu vidíte
nejfotografovanější malebné domy a hned vedle betonovou plochu
Kostel svaté Bohorodičky ve čtvrti Varoša
Nebyl jsem tam, což mě mrzí. Jeskyně Devetaška peštera u vesnice Devetaki (též chybně Devataki) je nejzajímavějším cílem blízkého okolí. Anglicky se píše Devetashka Cave. Asi 15 km severovýchodně od Loveče. Podle fotek to vypadá na lepší verzi Čudnite mostove. Návštěvníci reportují trochu bahnitou cestu, jinak bezpečně upravenou. Většina jeskyní je pro veřejnost uzavřena, žije tam hodně netopýrů. Devetaki není příliš turisticky profláknuté místo, protože bylo dlouho uzavřené armádou.
Bulharsko > Stará planina > Loveč
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.