Příjemné městečko v západní části pohoří Rodopi. Kdybych si měl vybrat, kde v bulharských horách strávím odpočinkovou dovolenou, zamířím do Dospatu. Je to normální obec, což je na tom právě to hezké. Náměstíčko, mešita, nízké ceny, pohoda. Na severním okraji Dospatu jsou uličky obestavěné hezkými rodinnými hotýlky.
Přehrada u Dospatu je 18 km dlouhá. Na severní špičce jezera je městečko Srnica. Srnica je bulharská klasika: dobré hospody, možnost nákupu, ubytování. Podél západního břehu vede z Dospatu do Srnice silnička, která se postupně změní v lesní cestu s loužemi a pak zase v silničku. Podél východního břehu je silnice, ale ta velmi často stoupá a klesá, takže na turistiku je rozhodně lepší břeh západní. V přehradě se dá koupat, ale není to žádné lážo plážo. Na místech, kde jsme se koupali my, byly ve vodě velké kameny a dno klesalo rychle. Nemůžu vyloučit, že někde je písčitá pláž, ale nevím o ní.
Přehrada Dospat přehrazuje vodu ze stejnojmenné řeky Dospat. Nad jezerem nad Srnicí je řeka docela silná a hezky meandruje v lesním porostu. Přehradní hráz není žádná velká atrakce. Nemá žádný venkovní přepad, všechna voda se odvádí do hydroelektrárny.
Do Dospatu se dá spolehlivě dostat jedině vlastním autem nebo stopem. Autobusy zde sice jezdí (zřejmě po trase Smoljan -- Goce Delčev), ale občas se stává, že nějaký nepřijede. Autostop je mnohem spolehlivější a rychlejší. Autobusová zastávka je asi 100 metrů nad hlavním náměstíčkem s mešitou.
Podruhé jsem Dospat navštívil na kole. Jeli jsme z Velingradu přes Karatepe a Srnici.
Mešita v Dospatu je kvůli tomu, že zdejší obyvatelstvo vyznává Islám. Jsou to ale Bulhaři, nejsou to Turci. Říká se jim Pomaci a v Rodopech jsou převažující složkou obyvatelstva. Jejich Islám se neprojevuje vůbec v ničem, čeho bych si všimnul. Mělo by jít o šíítskou větev Islámu.
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.